Wizyta Pierwszej Damy na 22. Światowym Jamboree Skautowym

2011-08-04 22:03

Dziś Polski Kontyngent na 22. Światowym Jamboree Skautowym gościł panią Annę Komorowską – Małżonkę Prezydenta RP wraz z osobami towarzyszącymi, w tym przedstawicielami innych polskich organizacji harcerskich. Dostojni goście odwiedzili harcerzy podczas zlotowego Festiwalu Kultur i wsparli starania Związku Harcerstwa Polskiego o prawo do organizacji 25. Światowego Jamboree Skautowego w roku 2023.

Pani Prezydentowa po przybyciu na teren zlotu i powitaniu przez Komendę Polskiego Kontyngentu odwiedziła Namiot Polski, wzięła udział w uroczystym apelu kontyngentu, podczas którego Przewodniczący ZHP hm. Adam Massalski wraz Naczelnikiem ZHP hm. Małgorzatą Sinicą ogłosili, że ZHP przystępuje do starań o prawo do organizacji w Polsce Światowego Jamboree Skautowego za 12 lat.

Podczas spaceru po terenie zlotu Pani Komorowska obejrzała kilka wystaw narodowych, w tym między innymi niemiecką i japońską, odwiedziła też niektóre polskie drużyny zlotowe. Pierwsza Dama, na zaproszenie skautowych władz światowych, wzięła udział w lunchu z członkami Światowego Komitetu Skautowego WOSM (World Organisation of Scout Movement) oraz Sekretarzem Generalnym tej organizacji - Luckiem Panissod. Podczas spotkania Pani Prezydentowa przypięła przedstawicielowi WOSM przypinkę promującą Polskę jako kandydata na organizatora Jamboree w 2023 roku. Pierwsza Dama spotkała się też ze szwedzką parą królewską.

Członkowie delegacji zjedli obiad z wyróżnionymi drużynami z chorągwi: białostockiej, kieleckiej i stołecznej. Ostatnim elementem programu była wizyta na „Zawiszy Czarnym” – największym na świecie harcerskim żaglowcu, który przybił 4 sierpnia do portu  w szwedzkim Ahus.

files/jamboree2011.zhp.pl/news_foto/news4.jpg files/jamboree2011.zhp.pl/news_foto/news4a.jpg