Jamboree zakończone

2011-08-09 10:41

22. Światowe Jamboree Skautowe dobiegło końca. W trakcie zapierającej dech w piersiach ceremonii 40 tysięcy skautów z ponad 160 krajów świata uczestniczących w Jamboree, w tym 650-osobowa reprezentacja polskich harcerzy, podsumowała zlot odbywający się w szwedzkim Rinkaby. Mottem przewodnim tej uroczystości była „Solidarność”. W jej trakcie skauci odnowili swoje przyrzeczenia, potwierdzając gotowość do ciągłej służby.

Jamboree zamknął król Szwecji Karol XVI, a flaga Światowej Organizacji Ruchu Skautowego (WOSM) została przekazana przedstawicielom skautingu japońskiego, gdzie w 2015 r. odbędzie się następne Światowe Jamboree Skautowe.

Zlot w Rinkaby był wielkim świętem ruchu skupiającego ponad 30 milionów dzieci i dorosłych. Skauci uczestniczyli w zajęciach programowych, których treść wyznaczały hasła „Solidarność-Natura-Spotkania”.

Wielkim zainteresowaniem cieszyła się przygotowana wspólnie z Polską Organizacją Turystyczną i Urzędem Marszałkowskim Województwa Warmińsko-Mazurskiego wystawa w namiocie narodowym Polski, prezentująca kulturę naszego kraju, historię i tradycję. W trakcie Jamboree zachęcaliśmy skautów do głosowania na Mazury jako jeden z siedmiu nowych cudów świata w konkursie „New7Wonders”.

Harcerze w czasie Jamboree gościli panią Annę Komorowską – małżonkę Prezydenta RP wraz z osobami towarzyszącymi. W trakcie uroczystego apelu przewodniczący ZHP hm. Adam Massalski wraz naczelnikiem ZHP hm. Małgorzatą Sinicą ogłosili, że ZHP przystępuje do starań o prawo do organizacji w Polsce 25. Światowego Jamboree Skautowego w 2023 roku.

Pierwsza Dama spotkała się z członkami Światowego Komitetu Skautowego Światowej Organizacji Ruchu Skautowego, w tym z sekretarzem generalnym Luc Panissodem. Pierwsza Dama spotkała się też ze szwedzką parą królewską.

Na Jamboree dwukrotnie przypłynął „Zawisza Czarny” – największy na świecie skautowy żaglowiec. Harcerzy odwiedzili też przedstawiciele władz naczelnych ZHP oraz władz chorągwi.

files/jamboree2011.zhp.pl/news_foto/news_end.JPG